Izbor objekata na kojima se vršila rekonstrukcija u okviru Projekta vršen je u nekoliko faza: kandidovanje prioritetnih objekata od strane grada/opštine ili nadležnog ministarstva, prikupljanje tehničkih podataka o objektima kroz definisane formulare; sprovođenje preliminarnih energetskih pregleda za grupu objekata; konačni izbor objekata od strane Upravljačkog odbora Projekta. Kriterijumi koji su korišteni prilikom izbora objekata su: visina uštede, vrsta goriva koje se koristi za grijanje, odnosno smanjenje emisije štetnih gasova, broj korisnika, regionalna rasprostranjenost i sl.

Opštine/gradovi i nadležna ministarstava na početku Projekta su kandidovali preko 350 objekata, a tokom implementacije broj zahtjeva se konstantno povećavao. Na osnovu tehničkih podataka o objektima izabrano je 79 objekata na kojima su izvršeni preliminarni energetski pregledi kojima su definisane očekivane uštede nakon sprovođenja mjera energetske efikasnosti i jednostavni rok povrata investicije.

Prije početka realizacije mjera unapređenja energetske efikasnosti na objektima koji su predviđeni za energetsku rekonstrukciju odlukama Upravljačkog odbora sačinjeni su memorandumi o regulisanju odnosa u vezi sa unapređenjem energetske efikasnosti kojima se definišu svi bitni elementi u vezi sa realizacijomaktivnosti. Pored Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, potpisnici memoranduma su i predstavnici nadležnih ministarstava, predstavnici gradova/opština i predstavnici krajnjih korisnika (direktori škola, bolnica i sl.).

Kroz projekat se poboljšala energetska efikasnost u zgradama Republike Srpske, što je dovelo do smanjenja potrošnje energije, smanjenja tekućih energetskih troškova, kao i do unapređenja nivoa komfora u prostorijama (smanjenje buke, optimizacije osvjetljenja, dostizanja idealne temperature i sl.).